4-dniowy tydzień pracy – czas na zmiany w Polskim systemie pracy?

4-dniowy tydzień pracy – czas na zmiany w Polskim systemie pracy?

Coraz więcej Państwa na świecie testuje krótszy czas, przekonując, że pracując 6 godzin dziennie, ma się takie same efekty, jakby pracowało się 8h dziennie. Świat się zmienia a w Polsce, nadal obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, który sprawia, że jesteśmy narodem, który na tle europejskich Państwo pracuje dłużej. W Polsce coraz więcej firm decyduje się na 4-dniowy dzień pracy, lecz na razie firm takich jest około 700 i są to głównie firmy z branży IT czy produkcji. Coraz więcej krajów zaczyna się wyłamywać i testować rozwiązania krótszego czasu pracy niż 40-godzinnym. Wiele firm zwłaszcza z branży IT dochodzi do wniosku, że nie liczy się, ile pracownik czasu spędza w pracy, ale co w tym czasie robi i ile na tym zarabia firma.

Czterodniowy tydzień pracy

W Polsce przyjęło się, że 8 godzin pracy to normalny czas pracy. W zależności od tego, co robimy i o której rozpoczynamy pracę, nasze efektywność jest na różnym poziomie. Im później rozpoczynamy pracę i im dłużej pracujemy, tym bardziej jesteśmy niewydajni. Wiele osób potrafi wykonać dzienny plan np.: w 4 godziny i później bezczynnie siedzi. Cywilizowany świat zaczyna pomału dochodzić do wniosku, że nieważne ile jesteśmy w pracy, ważne ile jesteś z siebie w tym czasie dać. Firmy, które zdecydowały się, na 4-dniowy dzień pracy sprawdzają, jak to się przełoży na rozwój firmy. Czy pracownicy będą lepiej wykonywać swoją pracę i bardziej się będą do niej przykładać. Nie wiemy oczywiście jak wypadły takie testy, ale z pewnością pracownicy mają mniej czasu na rzeczy niepotrzebne, a więcej na pracę. Muszą wykonać swoją pracę w ciągu 4, a nie 5 dni, a więc bardziej się do niej przykładają. Nie ważne ile czasu spędzamy w pracy, ale ile realnie poświęcamy na pracę. Coraz większa liczba pracodawców dochodzi do wniosku, że nie potrzebuje w biurze pracownika, który nie pracuje, a czeka, kiedy upłynie 8h pracy. Dlatego też praca zdalna staje się czymś coraz bardziej powszechnym. Wiele firm zwłaszcza z branży informatycznej pozwala swoim pracownikom na pracę z domu, aby ich komfort pracy był jeszcze lepszy.

Efektywność pracownika

Dbałość o komfort umysłowy pozwala człowiekowi pracować na najwyższych obrotach. W Polsce wiele firm rozpoczyna pracę np.: od godziny 9 co jest godziną, która z góry skazuje pracownika na brak efektywności. O godzinie 17:00 mózg człowieka jest z góry skazany na niską efektywność. Dlatego też siedzenie w pracy do godziny 17 nie pozwala człowiekowi w ostatnich godzinach normalnie pracować. Osoba taka jest kompletnie bezużyteczna, a do pracy przychodzi po to, aby w niej posiedzieć i byle jak ją wykonać. Dlatego też mądrym rozwiązaniem był pomysł rozpoczynania pracy od godziny 7 rano. Przestawienie Polskiego systemu pracy na 4-dniowy byłoby bardzo korzystne z punktu widzenia pracowników i w niektórych branżach korzystne dla pracodawców, którzy zarabiają na twórczości swoich pracowników. Osobą zmęczoną nie napisze ciekawego tekstu czy nie zaprojektuje jakiegoś przedmiotu. Polska jako kraj, który coraz mocnej stawia na nowe technologie, potrzebuj wypoczętych pracowników z otwartymi głowami. Tydzień pracy kończący się w czwartek pozwala człowiekowi nabierać świeżości, jak i komfortu psychicznego. Znając mentalność Polskich pracodawców mało który zechce płacić pracownikowi tyle, co dotychczas za mniej godzin spędzonych w pracy.

Zadowolony pracownik to wydajny pracownik i tak naprawdę im więcej pracujemy, tym gorzej wykonujemy swoją pracę. W pewnym momencie organizm odmawia współpracy i praca, zamiast cieszyć, to zaczyna męczyć. Zapewne wielu pracodawców skrytykowałoby taki pomysł, aby np.: na budowach ludzie pracowali krócej. Pracownik wypoczęty za pewnie wykonałby więcej pracy w ciągu 4 dni niż zmęczony w ciągu pięciu dni roboczych.

Dodaj komentarz