Amigurumi – pluszowe zabawki

Amigurumi – pluszowe zabawki

Czym jest amigurumi?

Amigurumi pochodzi z języka japońskiego i jest połączeniem słów ami oznaczającego przedmiot wykonany za pomocą szydełka lub na drutach oraz nuigurumi – czyli wypchana lalka. Jest to sztuka dziergania maskotek, których zazwyczaj stanowią nieduże robótki. Maskotki wykonane tą techniką charakteryzują się nieproporcjonalnie dużą głową, małym tułowiem oraz kończynami, a także odpowiednim umiejscowieniem oczu i nosków. Każdy element pluszaka tworzony się osobno, następnie wyszydełkowane części wypełniane są specjalnym wypełniaczem np. kulkami silikonowymi, które obecnie cieszą się największą popularnością. Następnie każda powstała część zabawki jest łączona w określoną całość.

Niezbędne narzędzia do amigurumi

Zanim zaczniemy przygodę szydełkowania maskotek, musimy zadbać o odpowiednie do tego narzędzia. Przede wszystkim wybrać dobrej jakości szydełko, by szydełkowanie odbywało się z przyjemnością i precyzją. Materiał, z którego można dziergać, nadaje się każdy rodzaj włóczki, jednak najczęściej wybierany jest bawełniany sznurek albo poliestrowa włóczka szenilowa, która jest niezwykle miękka i dość trwała. Jako wypełniacz może posłużyć nam wata, ale ze względów wytrzymałościowych oraz możliwości wyprania gotowej zabawki, polecany jest wypełniacz w postaci kulek silikonowych. Pluszowa zabawka będzie również potrzebować takich dodatków jak oczy czy nosek, w prawdzie można je wyszydełkować, przyszyć czy wyhaftować, ale większej elegancji dodadzą gotowe elementy z tworzywa sztucznego, które w zależności od rodzaju należy w specjalny sposób je przymocować. Oprócz tego powinno zaopatrzyć się w standardowe narzędzia takie jak igła, nożyczki i znacznik.

Trend twórczy XXI wieku

Pojęcie amigurumi stosowane jest od 1951 roku, a swoją popularność zdobyło dopiero w XXI wieku. Wtedy japońskie maskotki zaczęły pojawiać się w witrynach zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Sprzedawane rękodzieła stały się hitem, a okazję wykorzystali nie tylko twórcy zabawek dla dzieci, ale również osoby o prawach autorskich do różnego rodzaju serii. Urocze figurki o charakterystycznym wyglądzie miały wielbicieli, którzy z chęcią nabywali maskotki. Spowodowało to, że na całym świecie szydełkowanie stało się modne. Dużo część osób zainspirowana zdjęciami na stronach internetowych tego rodzaju rękodzieł, zdecydowała się by osobiście czerpać przyjemności z tworzenia takich lalek. Dzięki temu zbiór wzorów dostępnych w Internecie stale się poszerza, a twórcy z większym doświadczeniem chętnie dzielą się zdobytą wiedzą na ten temat japońskiej sztuki dziergania.