Budowa wizerunku firmy – czy warto?

Budowa wizerunku firmy – czy warto?

Wizerunek firmy, a więc to jak jesteśmy postrzegani przez ludzi oraz rynek ma duży wpływ na przyszły rozwój firmy. Wizerunek firmy można podzielić na postrzeganie firmy przez rynek, a także przez aktualnych oraz potencjalnych klientów. To właśnie aktualni klienci są ogniem, które ma największy wpływ na nasz wizerunek. Budowa wizerunku firmy to nic innego jak dbanie o każdy szczegół oraz jak najwyższą jakość świadczonych usług.

Czynniki wpływające na wizerunek firmy

To jak będziemy postrzegani przez potencjalnych klientów, zależy głównie od tego, jak funkcjonuje firma. Jeśli klient długo czeka, na odpowiedz. Reklamacje rozpatrywane są przez kilka tygodni i kontakt urywa się zaraz po podpisaniu umowy, to nie ma co liczyć na to, że firma będzie dobrze postrzegana przez ludzi. Wizerunek takiej firmy jest bardzo słaby i pokazuje, że właścicielom nie zależy na rozwoju takiej firmy. Budowa wizerunku firmy trwa zawsze kilka lat i nie jest to proces jednorazowy. Po stworzeniu odpowiedniego wizerunku należy robić wszystko, aby przez cały czas był na takim samym poziomie jak na początku. Jeśli firma posiada kiepski wizerunek spowodowany świadczeniem np.: niskiej jakości usług to żadna reklama nie odmieni tej sytuacji. Wizerunek firmy, a reklama to całkiem dwa inne tematy, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. To jak ktoś postrzega daną firmę, ma duży wpływ na poziom sprzedaży. Firma posiadająca dobry wizerunek może liczyć na klientów z polecenia innych osób. Jeśli ktoś chętnie poleca naszą firmę, to znaczy, że faktycznie nasz wizerunek przekonuje do siebie potencjalnie zainteresowanych ludzi.

Budowanie marki na rynku

Osoby nieposiadające wiedzy na temat budowania wizerunku uważają, że wizerunek to stwarzanie pozorów, których nie da się sprawdzić, a czynią z firmy silną oraz dużą markę, która cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów. Dość popularnym stwierdzeniem jest to, że budowanie pozytywnego wizerunku polega na włączaniu się do różnego rodzaju działań charytatywnych. Podobnie jest z nagrodami czy wyróżnieniami, za jakie przeważnie się płaci. Nie zmienią postrzegania firmy, jeśli mechanizmy jej funkcjonowania nie będą zadowalające dla klienta. Z wizerunkiem firmy jest podobnie jak z wizerunkiem człowieka. Człowieka ocenia się nie po tym, jak wygląda, ale po tym, jaki jest, czy można na niego liczyć, jaki jest dla swojej rodziny czy przyjaciół. Wizerunku człowieka nie buduje się poprzez zdobywanie nagród czy odznaczeń. To czy ktoś nam zaufa, czy też nie zależy od charakteru człowieka, który przekłada się na jego zaradność czy podejście do życia. Podobnie jest z wizerunkiem firmy, który wynika z tego, jak funkcjonuje firma, a nie z tego, czy ma wielkie biura w prestiżowych dzielnicach. Firmy, które swoimi działaniami wprowadzały klientów w błąd, nie mogą cieszyć się dobrym wizerunkiem, mimo że są np.: duże i znane. Na dobry wizerunek pracuje się latami, a głównym czynnikiem mającym na dobry wizerunek firmy jest jakość, która panuje w firmie. Praktycznie na każdej stronie www dowolnej firmy możemy przeczytać, że oferują usługi lub produkty najwyższej jakości, a obsługa klienta jest szybka i sprawna. Niestety dość często rzeczywistość okazuje się miażdżąca, ponieważ po drugiej stronie nie ma nikogo i długo musimy czekać, na odpowiedz. Telefon milczy, a jakość jest na bardzo niskim poziomie. Miejsca takie są z automatu omijane przez klientów dzięki negatywnemu wizerunkowi.

Dodaj komentarz