Coraz wyższe stawki w branży SEO – do czego doprowadzą?

Coraz wyższe stawki w branży SEO – do czego doprowadzą?

Co roku wynagrodzenia specjalistów SEO są coraz wyższe. W 2017 roku doświadczony specjalista SEO może liczyć nawet na 9000zł brutto miesięcznie pensji. Co się zatem stanie z firmami, których nie stać na płacenie takich wynagrodzeń, a chcą nadal kontynuować swoją działalność? Problem ten nie dotyczy jednoosobowych firm, których właściciele mają wiedzę i doświadczenie w pozycjonowaniu. W tarapatach mogą znaleźć się firmy, w których właściciele nie mają pojęcia o SEO i nie stać ich na płacenie wysokich pensji.

Zapotrzebowanie na Specjalistów SEO

Branża SEO od kilku lat przeżywa rozkwit i co roku powstają nowe agencje, które chcą zajmować się pozycjonowaniem. Specjalistów SEO z doświadczeniem na rynku nie przybywa, ponieważ nie istnieją szkoły, które kształciłyby w tym kierunku. Wszyscy specjaliści SEO, którzy obecnie są dostępni na runku to samoucy, którzy własnymi kanałami pozyskiwali niezbędną wiedzę. Wysokie wynagrodzenia w branży SEO spowodowane są głównie brakiem specjalistów na rynku oraz powstawaniem agencji, których właściciele nie wykonują żadnych działań samodzielnie. Wciąż rosnące zapotrzebowanie na specjalistów SEO sprawiło, że wiele firm nie jest w stanie utrzymać się na rynku z braku skuteczności. Mowa tutaj o tych najmniejszych, które nie osiągają wysokich obrotów i nie stać ich na zatrudnianie pracowników. Rosnące wynagrodzenia w branży SEO mogą doprowadzić do sytuacji, w której wiele podmiotów zniknie z rynku i odda swoich klientów innym firmom. Już dzisiaj można zauważyć zjawisko zlecenia innych podmiotom prac, które firma powinna wykonać sama, ale nie robi tego, ponieważ nie posiada odpowiednich narzędzi czy zasobów ludzkich.

Zarobki na stanowisku Specjalisty SEO

Wysokie wynagrodzenia w branży SEO mogą sprawić, że na rynku będzie miejsce dla ludzi osiągających efekty. Rosnące stawki mają skłonić najlepszych specjalistów na rynku do przechodzenia do firm, które sobie nie radzą. Jest to zachęta, która ma pokazać, że warto się przenieść, bo można zarobić więcej i spróbować czegoś nowego. Jest to jeden z powodów dużej rotacji w branży. Specjaliści, chcąc zarabiać coraz więcej i zmieniają pracę. Aby zatrudnić w swojej firmie, kogoś dobrego należy zapłacić więcej niż konkurencja. Podejście takie z jednej strony pozwala wynagradzać najlepszych na rynku, a z drugiej może spowodować wzrost cen usług pozycjonerskich. Jeśli na rynku będzie coraz mniej firm z branży, to ceny będą lawinowo rosły. Wysokie ceny odstraszą małych klientów, których nie będzie już stać na korzystanie z usługi. Ciągłe zmiany w wyszukiwarce Google sprawiają, że trudność pozycjonowania rośnie. Im wyższa trudność, tym bardziej kreatywny specjalista jest potrzebny w firmie. Wynagrodzenia w SEO dość szybko rosną co zdecydowanie wyróżnia branżę na tle innych. W żadnym sektorze gospodarki wynagrodzenia tak szybko nie szybują do góry. Zastanawiające jest, do jakiego poziomu sięgną wynagrodzenia w tej dziedzinie oraz czy skusi to ludzi, aby chętniej uczyli się pozycjonowania stron internetowych. Mało kto chce samodzielnie uczyć się pozycjonowania, co będzie skutkowało ciągłym wzrostem wynagrodzeń w branży i kurczeniem się rynku, tworząc usługę SEO niedostępną dla najmniejszych firm.

Dodaj komentarz