Czy młodych ludzi stać w Polsce na własne mieszkanie?

Czy młodych ludzi stać w Polsce na własne mieszkanie?

Własne mieszkanie lub dom to marzenie każdego młodego człowieka, który wchodzi w dorosłe życie. Niestety ceny zakupu mieszkania są tak wysokie, że mało kogo na to stać. Jeśli nawet uda się zdobyć wkład oraz kredyt, to i tak koszty czynszów oraz utrzymania tych mieszkań są bardzo wysokie. Jeśli np.: rata kredytu wynosi 1600zł, to należy doliczyć np. 700zł czynszu plus media np.: 100zł miesięcznie. Jeśli np.: w ciągu kilku lat czynsz wzrośnie, to koszty utrzymania rosną. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zawsze zakup mieszkania za gotówkę, lecz na takie rozwiązanie może pozwolić sobie tylko niewielki procent ludzi.

Własne mieszkanie

Na zakup mieszkanie zupełnie nie stać singli, którzy chcieliby mieszkać sami. Osoba taka musiałaby zarabiać 6-7tyś zł miesięcznie na rękę, aby móc sobie na to pozwolić. Młodzi ludzie, którzy decydują się za kup mieszkania, zaciągając niekorzystny kredyt, robią to tylko, dlatego że ceny wynajmów są bardzo wysokie i jeśli ktoś ma płacić 2000zł miesięcznie, to woli płacić to samo, ale już na swoje mieszkanie. Porównując ceny wynajmów mieszkań a koszty ich zakupy w systemie ratalnym, to bez wątpienia korzystniejszy jest wynajem. Koszt wynajęcie dwupokojowego mieszkania w Warszawie wacha się na poziomie 2000 -2500zł miesięcznie w zależności od lokalizacji. Zakup dwupokojowego mieszkania przy minimalnym wkładzie, wiąże się z miesięcznymi kosztami na poziomie 2500 – 3500zł miesięcznie w zależności od lokalizacji. Mieszkanie zakupione na kredyt z czynszem na poziomie powyżej 50% kosztów raty kredytu jest całkowicie nieopłacalne.

Mieszkanie na wynajem

Gdybyśmy chcieli wynająć takie mieszkanie, to według stawek rynkowych nie zarobiliśmy na tym ani złotówki. W wariancie najbardziej pesymistycznym, gdybyśmy nie byli samodzielnie w stanie spłacić kredytu, to musielibyśmy wpuścić najemcę do mieszkania, który mieszkałby w nim za pokrywanie kosztów utrzymania. Coraz wyższe koszty stałe utrzymania mieszkania w postaci wielu składników czynszu sprawia, że na zakup mieszkania stać coraz mniej młodych osób. W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń mieszkań na wynajem, które są albo po generalnym remoncie, albo całkowicie nowe z kompleksowym wyposażeniem. Mieszkanie takie, wynajmowane są głównie przez osoby, które z różnych powodów nie mogły w nich mieszkać. Standard wykończenia takich mieszkań pokazuje, że właścicieli nie urządzali go pod wynajem, a do użytku własnego.

Mieszkanie na kredyt

To jak nieopłacalny jest zakup mieszkania na kredyt, pokazuje coraz większa liczba reklam deweloperów, którzy konkurują między sobą o klienta. Kilka lat temu, zanim zakończyła się budowa osiedla, to wszystkie mieszkania zostały sprzedane. Dzisiaj deweloperzy wydają duże pieniądze na promocję inwestycji od pierwszego etapu prac. Sprzedaż mieszkań w największych miastach Polski zaczyna spowalniać, co spowodowane jest wysokimi cenami. Windowanie cen budowanych mieszkań przez deweloperów doprowadza do spadku zainteresowania nowymi mieszkaniami. Miejmy nadzieję, że nie doczekamy się czasów, w których wiele nowo wybudowanych mieszkań będzie stało pustych z nadzieją, że ktoś je kupi.

Dodaj komentarz