Czy rolnictwo w Polsce może być dochodowe?

Czy rolnictwo w Polsce może być dochodowe?

Rolnictwo w Polsce od wielu lat jest numerem jeden przy okazji wyborów parlamentarnych. Dla wielu rolników niezrozumiałe jest, że ceny żywności z roku na rok rosną, a rolnicy nadal otrzymuję niskie ceny za to, co wyprodukują. Rolnictwo w każdym kraju jest najważniejszą gałęzią gospodarki, ponieważ zaopatruje w żywność całe społeczeństwo. Z logicznego punktu widzenia rolnicy powinny być najlepiej traktowani przez rządzących w danym kraju. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej i mało który polityk dbał czy dba o interesy Polskich rolników.

Rolnictwo w Polsce

Polscy rolnicy otrzymują jedne z niższych dopłat z Unii Europejskiej, a problem do dzisiaj nie został rozwiązany i nikt nie zamierza się tym zająć. Rolnictwo w Polsce w przypadku małych gospodarstw rolnych nie jest dochodowe z racji na wysokie koszty, jakie należy ponosić. Ceny płodów rolnych w skupach są tak niskie, że czasami rolnik dopłaca to ich wyprodukowania. Wysokie ceny, paliw, energii elektrycznej czy gazu są jednym z ważniejszych czynników, które mają wpływ na rentowność Polskiego rolnictwa. Nikt w Polsce nie jest zainteresowany, aby obniżać ceny energii elektrycznej poprzez produkcje jej z odnawialnych źródeł energii. Porównując rolnictwo w Polsce, a w krajach Unii Europejskiej Polscy rolnicy mają zdecydowanie gorszą sytuację, która spowodowana jest brakiem unowocześniania gospodarki w wielu dziedzinach. Przykładem może być wspomniana wyżej energetyka, która bazuje na drogiej oraz szkodliwej dla człowieka technologii. W przypadku dużych gospodarstw jest to poważny problem.
Drugim czynnikiem mającym wpływ na rentowność rolnictwa są wysokie koszty pracy, jakie rolnicy muszą ponosić, aby zatrudniać pracowników.

Kosztowność i rentowność gospodarstw rolnych

Problemem małych gospodarstw rolnych jest brak rąk do pracy, ponieważ mało kto chce pracować w gospodarstwie rolnym za tak niskie stawki, jak obowiązują w Polsce. W dużych gospodarstwach brak rąk do pracy w Polsce zmusza właścicieli do zatrudniania pracowników ze wschodu, którzy coraz częściej narzekają na niskie zarobki w Polsce. Wysokie koszty pracy automatycznie eliminują możliwość wypłacania pracownikom wyższych wynagrodzeń. W Polskim rolnictwie nie jest już problemem brak zbytu a brak rentowności spowodowany rosnącymi kosztami. Brak wsparcia Państwa w przypadku klęsk żywiołowych, które niszczą rolnikom uprawy, to kolejny problem sprawiający, że rentowność maleje. Rolnicy są jedną z wielu grup zawodowych, którzy płacą najwięcej podatków pośrednich, a w razie problemów nie mogą liczyć na Państwo. Wielu rolników modernizuje swoje gospodarstwa, dokonując zakupu sprzętu, co finansowane jest za kredyty, które są kolejnym kosztem. Gdyby nie możliwości wysyłania swoich produktów do krajów zachodnich, to zapewne rolnictwo miałoby się jeszcze gorzej. Młodzi ludzie nie chcą już pracować na roli i coraz częściej decydują się na sprzedaż odziedziczonych gospodarstw. Uważają, że uprawianie ziemi dla zasady nie przyniesie im w życiu niczego dobrego. Najlepiej radzące dobie gospodarstwa rolne w Polsce to te, które specjalizują się w prawie konkretnych roślin lub hodowli jednego gatunku zwierząt. Rentowność rolnictwa w Polsce zależy od wielu czynników, a niestety na większość z nich wpływ ma tylko Państwo, które nie do końca przejmuje się stanem Polskiego rolnictwa.

Dodaj komentarz