Czy telefony powinny być zabronione w szkole?

Czy telefony powinny być zabronione w szkole?

Telefony komórkowe ostatecznie wyparły już swoje stacjonarne odpowiedniki z domów. Nikogo nie dziwi powszechne przywiązanie ludzi do swoich smartfonów. Coraz więcej dzieci otrzymuje swoje osobiste komórki, a wiek pierwszego kontaktu z telefonem obniża się z roku na rok. Dzieci podobnie jak dorośli przywiązują się do swoich urządzeń i noszą je wszędzie ze sobą. Telefon w szkole stał się codziennością, a widok pierwszaka prowadzącego rozmowę nie szokuje. Szkoły jednak dostrzegając zagrożenie w technologii, która coraz śmielej przekracza ich progi, zdecydowały się wprowadzić pewne ograniczenia.

Szkolny regulamin

Wiele placówek wprowadziło już regulaminy zabraniające uczniom korzystania z telefonów na ich terenie. Telefony w szkole zabronione są podczas lekcji, a w niektórych przypadkach również podczas przerw. Celem takich działań ma być ograniczenie wykorzystywania urządzeń mobilnych, które i tak już pochłaniają sporo czasu w ciągu dnia. Regulacje tego typu mają także zapobiec ewentualnym nadużyciom w postaci ściągania podczas sprawdzianów lub wykorzystywania wizerunku osób bez ich zgody, co stanowi coraz częstszy problem wśród młodzieży.

Cel ograniczeń korzystania z telefonu w szkole

Wspomniane ograniczenia budzą jednak sprzeciw rodziców oraz samym uczniów. Telefony w szkole zazwyczaj mają służyć do kontaktu dzieci z opiekunami, którzy chcą wiedzieć, co się u nich dzieje. Zainteresowani podnoszą pytanie, czy w takim razie zachowania nauczycieli również będą regulowane w taki sposób? W całej dyskusji kładą oni również nacisk na kwestię odpowiedniej edukacji w zakresie korzystania z urządzeń mobilnych, a nie jednoznaczne blokowanie ich użycia.

Młodzież, jeśli chce znajdzie rozwiązanie

Jedno jest pewne, telefony w szkołach są i coraz śmielej będą zaznaczać swoją obecność. Młodzież zawsze znajdzie sposób, by ominąć stawiane jej ograniczenia i prędzej czy później „oszuka system”. Blokowanie dostępu do smartfonów wydaje się być rozwiązaniem jedynie doraźnym, podczas gdy uwaga powinna zostać skupiona na długotrwałym działaniu i budowaniu świadomości. Pozostaje nam tylko obserwować w którą stronę będzie podążać system.