Czy wigilia powinna być dniem wolnym od pracy?

Czy wigilia powinna być dniem wolnym od pracy?

Wigilia to czas rodzinnych spotkań, rozmów z najbliższymi oraz obdarowywania się prezentami. W religii katolickiej to czas oczekiwania na narodziny mesjasza. Jest to najważniejsze święto dla katolików. Wiele osób w Polsce pracuje lub uczy się z dala od miejsca zameldowania. W dobie dużego bezrobocia w małych miejscowościach coraz więcej osób decyduje się na podejmowanie pracy w miejscu gdzie ona jest. Czasami jest to nawet na drugim końcu Polski. Osoby pracujące w Wigilię muszą brać urlop aby móc wcześniej pojechać do domu.

Przygotowania świąteczne w ostatniej chwili

W Polsce jest to poważny problem, który uniemożliwia przygotowania kolacji wigilijnej w spokoju i skupieniu. Wiele osób przygotowuje wieczerzę wigilijną na ostatnią chwilę w pełnym biegu. Wigilia wypadająca w dzień pracujący utrudnia wspólne spędzanie tego święta wielu ludziom. Dzisiaj wigilia nie jest dnie wolnym od pracy. Co jakiś czas pojawiają się w mediach informacje, że wigilia powinna być dniem wolnym od pracy. Niestety, póki co Polski nie stać na kolejny, wolny dzień i nie ma co liczyć na wolną wigilię. Podobnie jest z Wielkim Piątkiem, który w niektórych krajach jest dniem wolnym od pracy, a w Polsce jest to dzień pracujący. Wiele wierzących osób w Polsce uważa, że wigilia powinna być dniem wolnym od pracy, aby móc spokojnie i w ciszy przygotować się do świąt. W ostatnim czasie posłowie zaproponowali aby wigilia jak i Wielki Piątek były dniami wolnymi od pracy. Zapewne pracodawcy nie zgodzą się na kolejne dwa dni przestoju ich firm. Społeczeństwo zapewne nie pogardzi kolejnymi wolnymi dniami od pracy, lecz jest to mało realne aby tak się stało. Już dzisiaj pracodawcy narzekają, że pracownicy często chorują i maksymalnie wykorzystują urlopy. Do tego dochodzą dni wolne ustawowo, które sprawiają, że Polacy mają wiele wolnych dni od pracy.

Wolne dni od pracy

Średni czas spędzony przez osobę pracującą na zwolnieniu lekarskim to 14 dni do tego dochodzi 26 dni urlopu plus 13 ustawowo wolnych dni. Czy dodawanie kolejnych wolne dni nie spowolniłyby rozwoju Polskiej gospodarki? Socjalistyczne podejście do systemu pracy w Polsce sprawia, że stajemy się społeczeństwem, które narzeka na niskie zarobki czy złe warunki pracy, a jednocześnie nie chce zrobić nic aby to się zmieniło. W Polsce od 30 lat wszystko wygląda tak samo, czyli kolejne rządy mają kombinować, jak to zrobić aby pracować jak najmniej, płacić niskie podatki, a jednocześnie dużo zarabiać. Stworzenie takiego mechanizmu jest niemożliwe, lecz społeczeństwa to zbytnio nie obchodzi. W kraju, w którym ma się 26 dni urlopu dodatkowy dzień z pewnością spowolnił by Polską gospodarkę. Po ostatnich podwyżkach dla wielu grup zawodowych w Polsce musimy pracować jeszcze ciężej, aby gospodarka mogła utrzymać się na powierzchni. Biorąc pod uwagę, że wprowadzono w Polsce zakaz handlu to wolna wigilia mogłaby całkowicie położyć gospodarkę na kolana. Poziom inwestycji publicznych w Polsce jest na niewielkim poziomie, ponieważ pieniądze są zwyczajnie rozdawane. Rozdawnictwo, jakie aktualnie występuje jest największe w historii wolnej Polski. Jeszcze żaden rząd nie rozdawał tak pieniędzy, jak aktualny. Niestety zahamowało to inwestycje publiczne, które w połączeniu z prywatnymi były mocnym motorem napędowym w Polsce. Polska nie może sobie już pozwolić na kolejne wolne dni od pracy, co jest zrozumiałe w kontekście coraz większych wydatków budżetu Państwa. Wolna wigilia byłaby możliwa jedynie, wtedy kiedy Polska gospodarka opierałaby się na zasadach kapitalizmu, a nie socjalizmu, który małymi krokami zaczyna powracać do naszego kraju.

Dodaj komentarz