Czym jest pinatex?

Czym jest pinatex?

Pinatex jest to materiał wykonany z liści ananasa. Wykorzystywany jest do produkcji torebek, butów oraz etui na iPady. Posiada bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i jest delikatna jak prawdziwa skóra.

Historia powstania pinatex’u

Odkryty został przez Hiszpankę Carmen Hijosę, która w latach 90 pracowała na Filipinach jako konsultantka w przemyśle skórzanym. Jakość produkowanych tam rzeczy nie zachwycały Carmen, dlatego zaczęła szukać lepszych rozwiązań, które spełniłyby jej oczekiwania. Jej uwagę przyciągnęła „Barong Tagalog” czyli koszula wykonana z włókien ananasa. Materiał był bardzo mocny i bardzo dobry jakościowo. Wtedy u Carmen zrodził się pomysł by udoskonalić metodę pozyskiwania tkaniny z włókien ananasa. Po wielu próbach i ciężkiej pracy, cel został osiągnięty i Hijosa stworzyła materiał swoich marzeń. W ten sposób powstał pinatex i firma Ananas Anam produkująca dodatki.

Produkcja pinatex’u

Pinatex pozyskiwany z ananasa, lecz nie z owocu a z liści, które po zbiorach gniją na ziemi. Do produkcji nie potrzeba dodatkowej wody, nawozów i pracy ludzi. Jest to produkt ekologiczny, którego dodatkowym atutem jest to, że podczas procesu produkcji otrzymywany jest produkt uboczny czym jest biomasa. Biomasa z powodzeniem może być wykorzystywana przez rolników jako nawóz organiczny. Pinatex stał się bardzo modny, gdyż oprócz jego wytrzymałości oraz lekkości można go farbować w dowolnym kolorze, ozdabiać wzorami, a także nadawać mu różnego rodzaju kształty.

Pinatex jest świetnym ekologicznym zamiennikiem skóry zwierzęcej. Firma wychodząca naprzeciw obecnie panującym trendom z jednej strony ekologia z drugiej luksus ma ogromne szanse na odniesienie sukcesu.

Dodaj komentarz