Dbaj o swój słuch przez całe życie

Czy wyobrażasz sobie życie bez słuchu? Zapewne jest to niezwykle trudne, a może wręcz niemożliwe. W końcu doskonale zdajemy sobie sprawę, że tego zmysłu używamy praktycznie nieustannie. Przecież w ciągu dnia słuchamy muzyki, rozmawiamy z innymi, uczestniczymy w zajęciach czy nawet poruszamy się po drodze. Dźwięki otaczają nas praktycznie z każdej strony, a ich odbieranie oraz przetwarzanie jest konieczne dla zachowania bezpieczeństwa, a także sprawnego komunikowania się. Niestety, jak informują laryngolodzy, coraz większy odsetek społeczeństwa musi mierzyć się z ubytkami słuchu. Co więcej, osoby te często nawet nie dostrzegają schorzenia, a tym samym nie decydują się na aparat słuchowy lub inną stosowną rehabilitację. Wszystko to sprawia, że niezwykle istotna staje się wiedza o tym, jak dbać o swój słuch, a przecież robić to powinniśmy niezależnie od wieku.

Unikanie hałasu

Co do tego, że największym wrogiem dobrego słuchu jest hałas, nie powinno być najmniejszych wątpliwości. W końcu uszy każdego z nas mają swoje określone granice, które niestety przekraczamy podczas częstego i długotrwałego przebywania w otoczeniu bardzo głośnych dźwięków. Według ekspertów do uszkodzeń słuchu może dojść podczas regularnego przebywania pośród odgłosów przekraczających 85 dB. Niestety coraz trudniej jest tego uniknąć, ponieważ na ruchliwej ulicy odnotowywane są dźwięki na poziomie 75-85 dB, a słuchanie muzyki przez słuchawki to już nawet 112 dB! Należy pamiętać, że struktury znajdujące się w uchu środkowym oraz wewnętrznym są wyjątkowo delikatne i czułe, a tym samym bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia. Jest to powód, dla którego nie należy pozostawać w hałasie przez dłuższy czas, a także w miarę możliwości trzymać się od niego z daleka. 

Rozsądek w hałasie

Niestety, chociaż wszyscy zdajemy sobie sprawę z negatywnego oddziaływania hałasu na nasz słuch, nie zawsze jesteśmy w stanie go uniknąć. W szczególności, jeżeli wpisuje się on w charakterystykę miejsca pracy. W końcu jest on codziennością dla pracowników budowy i fabryk, nauczycieli czy osób pracujących przy wydarzeniach muzycznych. W takim przypadku niezbędne jest wdrożenie szczególnych zasad, które zmniejszą oddziaływanie hałasu na uszy. Podstawą są specjalne słuchawki oraz zatyczki do uszu, dzięki którym odbierane dźwięki są znacznie cichsze. Konieczne jest również częste robienie sobie przerw. Te kilka minut należy spędzić w ciszy, żeby uszy mogły w ich trakcie rzeczywiście odpocząć. Dodatkowo, jeśli jesteś narażony na nadmierny hałas, powinieneś regularnie badać swój słuch. Dzięki temu ewentualny niedosłuch zostanie wcześniej zdiagnozowany, a ty dzięki aparatowi słuchowemu lub innej rehabilitacji odzyskasz pełnię słyszenia.

Wprowadź zasadę 60/60

Jak już zostało wcześniej wspomniane, słuchanie muzyki przez słuchawki może znacznie przewyższać bezpieczny dla naszych uszu poziom 85 dB. Niestety wiele osób, w szczególności młodych, ma tendencję do ustawiania głośności na maksimum, co oczywiście jest niezwykle szkodliwą praktyką. Właśnie dlatego warto zapoznać się z niezwykle prostą zasadą 60/60 oraz wprowadzić ją do swojego życia. Jest to polecana przez specjalistów metoda, która polega na korzystaniu ze słuchawek przez maksymalnie 60 minut każdego dnia. Druga z części tej zasady odnosi się do tak zwanej bezpiecznej intensywności, czyli 60% możliwej głośności urządzenia, której nie należy przekraczać. Chociaż na samym początku stosowanie się do tej zasady może być naprawdę trudne, to nie warto z niej rezygnować dla dobra własnego zdrowia.