Dlaczego kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9 są tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu?

Kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9 są nazywane dobrymi tłuszczami, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Między innymi regulują ciśnienie tętnicze, chronią serce i układ nerwowy, korzystnie wpływają na wzrok, skórę, a także poprawiają odporność. Zazwyczaj ich występowanie kojarzymy z tłustymi rybami lub kapsułkami z tranem oferowanymi np. przez firmę Natural Pharmaceuticals, która specjalizuje się w tym temacie. Dlaczego ich dostarczanie jest tak istotne? Ponieważ nie jesteśmy w stanie sami ich wyprodukować. Każdy z NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) odgrywa inną rolę, ale każda z nich jest szalenie istotna, ponieważ pozwala na zachowanie prawidłowej kondycji i równowagi. 

Czym są kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9?

Jak tłumaczy Natural Pharmaceuticals wszystkie trzy kwasy tłuszczowe omega należą do dobrych tłuszczów nienasyconych, które odgrywają w naszym organizmie ogromną rolę. Kwasy omega-3 i -6 są wielonienasycone, czyli w ich cząsteczkach występują dodatkowe wiązanie podwójne. Ze względu na ich budowę, nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Nieco inaczej sytuacja wygląda z kwasem tłuszczowym omega-9, który jest jednonienasycony, czyli posiada jedno podwójne wiązanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie go zsyntetyzować, jednak i tak nie jest to wystarczająca dawka. Kwasy tłuszczowe są kluczowe, w końcu ich nazwa ‘niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe’ nie wzięła się znikąd. 

Za co odpowiadają w naszym organizmie?

Jak już specjaliści z Natural Pharmaceuticals wyjaśnili, rola NNKT jest ogromna i nie da się bez nich prawidłowo funkcjonować. Jednak za co konkretnie odpowiadają? Jedną z głównych funkcji jest obniżanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu w naszej krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego. Działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Dzięki działaniom antyalergicznym hamują nadmierną odpowiedź immunologiczną. Wspomagają pracę mózgu w przepływie bodźców, koncentrację, zapamiętywanie, a także chronią przed demencją. Co więcej, regularne przyjmowanie kwasów tłuszczowych ma wpływ na nasz wzrok, ponieważ są składnikami siatkówki, a także kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. To jak kosmetyk, tylko działający od wewnątrz.

Gdzie występują?

Nienasycone kwasy tłuszczowe musimy dostarczyć do naszego organizmu. Tutaj mamy dwie możliwości albo zawieramy te składniki w naszej diecie, albo decydujemy się na suplementację np. tę oferowaną przez Natural Pharmaceuticals. Oczywiście zaczynamy od pierwszej opcji, a druga jest jedynie jej uzupełnieniem. Kwasy omega naturalnie występują w tłustych rybach morskich (makrela, śledź, tuńczyk), jak również w większości olejów roślinnych i oliwie. Nie bez przyczyny mówi się, żeby podczas silnego wysiłku umysłowego sięgać po orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika. Jest to prawdziwe bogactwo dobrych tłuszczów. Pamiętajmy również o awokado! Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie uwzględniać tych produktów w codziennej diecie warto je uzupełnić. Natural Pharmaceuticals proponuje kwasy w formie łatwo przyswajalnych kapsułek ze składników o najwyższej jakości.