Dlaczego pozycjonowanie stron www nie może być tanie?

Dlaczego pozycjonowanie stron www nie może być tanie?

Pozycjonowanie stron www to w dalszym ciągu najtańsza i najskuteczniejsza forma reklamy dla firm. Dzięki pozycjonowaniu można docierać do potencjalnych klientów z całego kraju, jak i poza jego granicami. Ceny pozycjonowania z roku na rok rosną, co głównie związane jest z rosnącymi kosztami, jakie muszą ponosić agencje, aby wykonać usługę. Brak specjalistów SEO na rynku sprawia, że agencje muszą płacić coraz więcej. Obecnie nie istnieją szkoły średnie czy wyższe, które kształciłyby ludzi w kierunku SEO. Specjaliści, którzy zajmują się tą dziedziną, musieli na własną rękę pozyskiwać wiedzę, co nie jest takie proste i tanie jak mogłoby się wydawać.

Pozycjonowanie witryn internetowych – warte swojej ceny

Czynności, jakie należy wykonywać podczas procesu pozycjonowania oraz narzędzia, z jakich należy korzystać, to kolejne koszty, które trzeba ponieść. Ze 100zł zainwestowanych w SEO przez klienta agencja zarabia około 15zł na czysto. Rentowność w branży SEO wacha się od 15-20%, co nie jest tak imponującym wynikiem, jak mogłoby się wydawać. Pozycjonowanie stron www w dalszym ciągu traktowane jest jako coś nie do końca wartego swojej ceny. Brak wiedzy ze strony klientów na temat pozycjonowania sprawia, że cena rynkowa jest czasami za wysoka. Korzystając np.: z usług budowlanych wiemy, że ułożenie np.: gresu wymaga zakupu materiałów, robocizny oraz kosztów pośrednich takich jak transport, energia elektryczna, narzędzia czy ubrania ochronne. Korzystając z usług SEO, wiele osób uważa, że jeśli jest to usługa typowo wirtualna, to nie może to aż tyle kosztować. Pytanie, jakie zadać w tym miejscu brzmi czy istnieje coś takiego jak tanie pozycjonowanie stron www i czy możliwe jest pozycjonowanie poniżej kosztów?

Metody pozycjonowania stron internetowych

Firmy oferujące tanie pozycjonowanie w dużej mierze nie potrafią wytłumaczyć klientowi, dlaczego robią to tak tanio, skoro muszą korzystać z narzędzi, za które należy co miesiąc płacić. Praktycznie żadna firma nie ujawnia poziomu swojej skuteczności, co może dawać wiele do myślenia. Większość firm zajmujących się pozycjonowaniem stron www reklamuje się jako 100% skuteczne. Otóż nie ma możliwości osiągnięcia w 100% efektu. Jeśli ktoś tak pisze, to zwyczajnie stosuje klasyczny trik marketingowy, który ma na celu przyciągnięcie nowych klientów. Wiele firm skończyło już z pozycjonowaniem na efekt, a oferuje tylko pozycjonowanie płatne w formie stałej opłaty. Oczywiście istnieją firmy, które oferują pozycjonowanie płatne za efekt, lecz jest ich już niewiele. Dlaczego mało kto chce oferować pozycjonowanie płatne za efekt? Ponieważ dobrze wiedzą, że nie zarobiliby nawet na koszty, jakie muszą ponieść, aby rozpocząć pozycjonowanie. Zanim pojawią się pierwsze efekty, mijają średnio 2-3 miesiące, a którą firmę stać na świadczenie usług przez ten okres za darmo? Na początku, kiedy pozycjonowanie nie wymagało takich nakładów inwestycyjnych jak dzisiaj, każdy podmiot pozycjonował strony w modelu na efekt, ponieważ szybko go osiągał. Wynagrodzenia specjalistów SEO nie były wysokie oraz nie było konieczności inwestowania 70% przychodów w zakup narzędzi czy linków z wartościowych miejsc. SEO jako dziedzina, która staje się coraz bardziej wymagająca i można powiedzieć, że jest już usługą, na którą będą mogły sobie pozwolić firmy, które SEO potraktują jako inwestycje, a nie wydatek, który może być elementem redukującym koszty w firmie.

Dodaj komentarz