Dlaczego warto czytać bajki terapeutyczne?

Dlaczego warto czytać bajki terapeutyczne?

Bajka terapeutyczna to opowieść z przesłaniem dla dzieci od 3 roku życia, której celem jest pokonanie i zmniejszenie lęków dziecięcych. Przeważnie taka bajka przedstawia świat widziany oczami dziecka, a główny bohater boryka się z podobnymi problemami co malec. Dzięki temu taki maluch utożsamia się z bohaterem co przyczynia się do rozwiązania problemu, gdyż młody słuchacz jest pełen nadziei, że jego losy również potoczą się dobrze, jeśli zachowa się podobnie jak bohater bajki.

Dziecko również ma zmartwienia

Bajki terapeutyczne odgrywają bardzo dużą rolę wspierając dzieci i ich rodziców. Często dorosłym wydaje się, że taki malec nie ma problemów, stresów, że żyje bez żadnych problemów. Tymczasem prawda jest taka, że taki kilkulatek przeżywa silne emocje, z którymi nie może sobie poradzić. Do tego dochodzi nieznajomość słów, którymi mógłby określić uczucia jakie doświadcza albo ciężkie sytuacji w których się znalazł, a o których nawet nie ma pojęcia. Takie sytuacje sprzyjają wywołaniu u dziecka smutku, wstydu i bardzo często poczucia winy. Zostaje wtedy sam z problemem, bo skoro nie umie nazwać uczuć to na ten temat nic nie mówi. Niestety często osiąga porażkę i przejawia się to frustracją, wyładowując całą złość na najbliższym otoczeniu, co z perspektywy dorosłego nie jest rozwiązaniem.

Bajkoteriapia

Ale jest na to sposób! Jest nim bajkoterapia. Jest to metoda terapeutyczna wspierana bajkami, które mają na celu wzbogacenie wiedzy dziecka o sobie samym jak również otaczającym go świecie. Czytanie takich bajek można by było zastąpić zwykłą rozmową rodzica z dzieckiem, jednak nie każdy rodzic czuje się na siłach by wytłumaczyć swojemu maluchowi jak postępować w trudnych sytuacjach. Szczególnie jeżeli dotyczy to takich tematów jak pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu lub szkole, pojawienie się nowego dziecka w rodzinie, odrzucenie dziecka przez grupę, śmierć najbliższej osoby, zazdrość czy tęsknota. Tematyka bajek terapeutycznych jest tak obszerna, że na każdy problem z jakim aktualnie boryka się dziecko znajdzie się opowieść która wspomoże go w trudnościach życia.
Dlatego warto poświęcić czas na czytanie dzieciom bajek terapeutycznych, gdyż są one przygotowane przez specjalistów z odpowiednio dobranym słownictwem dla dzieci. Dzięki temu treść czytanek jest zrozumiała i w prosty sposób przekazywane są dziecku istotne informacje.

Dodaj komentarz