E-book czy książka? W jakiej formie uczniowie chętniej wybierają podręczniki szkolne?

Świat z dnia na dzień rozwija się coraz szybciej. Dysponujemy technologią, która ma ułatwiać, a także dawać większe możliwości na każdym kroku naszego życia. Przy użyciu laptopa lub telefonu możemy porozmawiać z partnerem biznesowym, wykonać przelew, zrobić zakupy czy obejrzeć film. Wszystko pod ręką, bez wychodzenia z domu. Kwestia ta dotyczy wielu dziedzin, również branży czytelniczej. Tradycyjne książki, a także podręczniki szkolne zyskały swój elektroniczny odpowiednik, który z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Każdego roku liczba e-booków wzrasta, lecz czy świadczy to o wyparciu tradycyjnych książek? Nie wydaje nam się. Wybór formy z jakiej chcemy skorzystać z tekstu zależy wyłącznie od naszych potrzeb i upodobań. 

E-booki mają moc!

Książki w formie elektronicznej na naszym rynku dostępne są od lat, jednak dopiero niedawno nastąpił pełen rozkwit tego rynku na co wskazują statystyki sprzedaży e-booków. Jednak co było tego powodem? Zapewne jest to wynik końcowy zalet takiej formy, jak i zmiany naszych nawyków. Jest to o wiele wygodniejszy sposób korzystania z podręczników szkolnych przez uczniów, którzy nie muszą nosić ciężkich tomów, tylko wszystko mają zapisane na jednym urządzeniu. Również wyszukiwanie informacji jest w ten sposób dużo łatwiejsze. Możemy robić notatki na marginesach i wracać do tego bez ograniczeń. Lekkie, łatwe i przyjemne. Jeśli chodzi o nawyki i naszą świadomość to mamy na myśli oczywiście ekologię. E-booki są w wersji elektronicznej, dzięki czemu do ich ‘wytworzenia’ nie potrzeba, drukarni, a także nie trzeba przejmować się ich utylizacją. To dopiero produkt eco-friendly!

Papierowe książki nie idą w odstawkę

Mogłoby się wydawać, że e-booki wygryzły tradycyjną formę książek czy podręczników szkolnych. Jednak nic z tych rzeczy, papierowe wersje mają cały czas więcej zwolenników. Niektórzy mówią, że to charakterystyczny zapach sprawia, że sięgają po taką wersję, inni po prostu wskazują na fizyczność. Książkę możemy zobaczyć, dotknąć, powąchać, działa ona na wiele zmysłów. Sama czynność przewracania kartek jest w pewien sposób relaksująca i pokazuje również efekty jak wiele udało nam się przeczytać. Na czytniku nie jest to aż tak istotne. Podczas lekcji nauczyciele korzystają z papierowych wersji podręczników szkolnych, ponieważ jest to lżejsze dla naszych oczu. W szkole spędzamy długie godziny, więc musimy się oszczędzać. Często mówi się, że człowieka można ocenić zaglądając do jego biblioteczki. Niestety e-booki na dysku nie spełnią również tej funkcji.

E-book czy tradycyjny podręcznik szkolny? 

Możemy się przekrzykiwać zarówno zaletami, jak i wadami e-booków i tradycyjnych podręczników szkolnych. Jednak czy to w ogóle ma sens? Są to dwie opcje, które możemy stosować naprzemiennie w zależności od chwili i potrzeby. Książki papierowe świetnie sprawdzą się na miejscu -w domu, bibliotece, praca z nimi to czysta przyjemność. Z kolei e-booki są świetną opcją w podróżach albo gdy chcemy mieć daną pozycję pod ręką, lecz niekoniecznie chce nam się ją nosić. Najwięksi zwolennicy papierowych wersji nie mogą odebrać e-bookom funkcjonalności, tak samo jak miłośnicy elektronicznych wydań nie mogą odebrać książkom ich magii. Świat się zmienia, czytelnictwo również. Jednak poza faktem jak czytamy, najważniejsze jest, żebyśmy czytali!