Jak zdobywać doświadczenie zawodowe?

Jak zdobywać doświadczenie zawodowe?

Zdobywanie doświadczenia zawodowego nie jest tak proste i oczywiste jak mogłoby się wydawać. Wielu osobom wydaje się, że pracując, zdobywamy doświadczenie i im więcej lat pracy tym wyższe doświadczenie. Otóż jest to nieprawdą, ponieważ doświadczenie nabywamy w momencie wykonywania konkretnych czynności, a nie swoją obecnością w pracy. Wiele osób uważa, że pracując w jednej firmie i robią cały czas, to samo zdobywa się coraz większe doświadczenie, co oczywiście jest błędnym założeniem. Zdobywanie doświadczenia zawodowego w zależności od zawodu, jaki się wykonuje, powinno wyglądać na zasadzie podnoszenia sobie poprzeczki coraz wyżej.

Zdobywanie doświadczenia zawodowego

Chcąc być dobrym specjalistom w jakiejś dziedzinie, należy wykonywać czynności z coraz wyższym poziomem trudności. Zdobywanie doświadczenia zawodowego nie będzie możliwe, jeśli w jednej firmie spędzimy kilka lat. Nie każda firma się rozwija i dostarcza pracownikom wyzwań, które pozwalają się rozwijać. Błędem ludzi budujących swoją karierę zawodową jest przywiązywanie się do jednej firmy, mimo że nie jesteśmy w stanie się w niej już bardziej rozwinąć. W niektórych zawodach, aby móc świadczyć usługi dla największych podmiotów na rynku należy pokazać, że posiada się odpowiednie doświadczenia zdobywane w pracy dla dużych podmiotów. Jeśli całe życie pracowaliśmy w małej firmie, to nie ma to znaczenia przy wyborze osoby do wykonywania najtrudniejszych zleceń. Doświadczenie to nie lata spędzone w jednej firmie, a wiele umiejętności, wykonanych zleceń czy projektów, jakie mieliśmy okazję wykonać. W przypadku np.: inżynierów budownictwa największe doświadczenie mają Ci ludzie, którzy pracowali nad największymi projektami budowlanymi.

Najciekawsze projekty wpływające na doświadczenie zawodowe

Aby móc jednak w nich uczestniczyć, musieli zdobywać doświadczenia na mniejszych budowach. Doświadczenie zawodowe to coś, co jest potrzebne do osiągania najwyższych celów, jakie stawiamy sobie, chcąc być najlepszym, w tym, co robimy. Podnoszenie swoich kompetencji poprzez zmianę otoczenia w jakimś pracujemy, jest czymś normalnym, w świecie osób, które dzisiaj są najlepsze w swoim fachu. Zdobywanie doświadczenie wymaga także pracy nad swoimi umiejętnościami poza godzinami pracy. Najlepsze firmy na rynku zatrudniają przeważnie osoby, które przeszły całą ścieżkę rozwoju osobistego. Droga na skróty, czyli możliwość osiągania najwyższych stanowisk bez doświadczenia zdarza się tylko w świecie polityki. W życiu codziennym niemożliwe jest wykonywanie trudnych zadań, nie mając doświadczenia w wykonywaniu tych najprostszych. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia, to należy je zdobywać od początku, a więc od staży czy praktyk. W następnym kroku warto byłoby pomyśleć o wykonywaniu swojej pracy na samodzielnym stanowisku. Krok ten pozwala na sprawdzenie, czy podczas praktyk, czy staży nauczyliśmy się wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzą. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczynanie pracy na samodzielnym stanowisku w mniejszych firmach, które pozwolą nam poznać mechanizmy pracy podczas wykonywania zawodu. Zdobywanie doświadczenia zawodowego, które pozwoli nam osiągać sukcesy zawodowe, wymaga przede wszystkim wiary w soje umiejętności oraz wewnętrznej siły, która motywuje nas do ciągłych działań. Początki w zdobywaniu doświadczenia wymaga ciężkiej pracy, która procentuje.

Dodaj komentarz