Jakie korzyści przynosi bieganie?

Bieganie jest najprostszą, najłatwiejszą, a także zdecydowanie najbardziej naturalną formą sportu. Aby zacząć nie potrzebujemy żadnego specjalnego sprzętu, wystarczą wygodne buty i przewiewne ubranie. Co więcej biegać może każdy – jako amator lub profesjonalista, po przydomowym parku lub na obozie biegowym, niezależnie od płci czy wieku. Niewielki koszt, a do tego przystępność to nie wszystko. Już nawet regularny, krótki trening biegowy zmniejsza ryzyko chorób krwionośnych, poprawia naszą sylwetkę, a także kondycję skóry. Dodatkowo dotlenia mózg, poprawia nastrój oraz dodaje energii. Jest to niewątpliwie wspaniała odskocznia od codzienności. Jakie jeszcze korzyści przynosi bieganie?

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Niewątpliwie bieganie przynosi ogrom korzyści zdrowotnym. Badania pokazują, że liczba zawałów i chorób niedokrwiennych u aktywnych osób osób jest znacznie niższa. Nie ma się co dziwić, ponieważ podczas wysiłku nasze serce i układ krążenia ulegają wzmocnieniu. Dobrze pracujące serce to od razu większa wydolność organizmu. Ludzie biegający systematycznie rzadziej chorują, rzadziej też ulegają przeziębieniom i infekcjom. Jest to sport, który nas uodparnia, hartuje i poszerza tolerancję na zmiany pogodowe. Poprawia również wytrzymałość kości i buduje tkankę mięśniową. Co więcej poprawia ono naszą psychikę i humor, dzięki czemu nie musimy obawiać się depresji, nerwicy czy innym chorobom cywilizacyjnym. 

Piękna sylwetka i utrata kilogramów

Nie ma co ukrywać, że większość osób decydujących się na rozpoczęcie swojej przygody chce pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. Niektórzy postanawiają na anatorskie pobieżki, inni natomiast podchodzą do tego profesjonalnie i zaczynają od obozu biegowego, na którym dowiadują się wszelkich podstaw na ten temat. Biegając opóźniamy procesy starzenia się, zyskujemy młodzieńczą sylwetkę i sprawność. W jedną godzinę możemy spalić ok. 900 kalorii co pozwoli nam na rozpoczęcie drogi do wymarzonej figury. Fajnym pomysłem jest rozpoczęcie swojej przygody od obozu biegowego, gdzie dowiemy się jak ćwiczyć, aby miało to sens. Nie musimy ćwiczyć codziennie, jednak ważna jest w tym wszystkim systematyczność i regularność. To gotowy przepis na sukces!

Balsam dla duszy

Co prawda można by powiedzieć, że bieganie jest wspaniałym kosmetykiem w pielęgnacji naszego ciała. Jednak na tym jego korzyści się nie kończą, ponieważ wspaniale działają na nasz nastrój i samopoczucie. Podczas aktywności -zarówno pojedynczego treningu, jak i obozu biegowego- w naszym mózgu powstają endorfiny, zwane również hormonami szczęścia. Działają przeciwbólowo, dają poczucie relaksu, zmniejszają niepokój, a także wpływają korzystnie na równowagę psychiczną.Dodatkowo ostatnie badania pokazały, że korzystnie wpływa na układ nerwowy i wspomaga inteligencję. To wspaniały i wartościowy pomysł, żeby oderwać się od codzienności i odreagować stres. Czy ktoś potrzebuje jeszcze dodatkowego wytłumaczenia dlaczego miliony ludzi na całym świecie są uzależnione od biegania?