Kim jest agent nieruchomości i czym się zajmuje?

Kiedy decydujemy się na kupno, sprzedaż czy wynajem mieszkania zazwyczaj decydujemy się na skorzystanie z usług biura nieruchomości. Oczywiście możemy zająć się tym samodzielnie, jednak wymaga to od nas dużego zaangażowania i poświęconego czasu. Wsparcie ze strony profesjonalistów z branży może uchronić nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami. Często wynikają one z naszej niewiedzy, ponieważ nie każdy musi znać się na tym rynku. Skorzystanie z usług agenta nieruchomości wiąże się z poniesieniem kosztów w postaci kilkuprocentowej prowizji od sfinalizowanej transakcji. Jednak w wielu przypadkach warto tę cenę ponieść, aby osiągnąć swój cel. Co warto wiedzieć o tej branży, aby zaufać naszemu pośrednikowi?

Kim jest agent nieruchomości?

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z konkretnych usług biura nieruchomości, warto dowiedzieć się z kim mamy do czynienia. Jeszcze nie tak dawno, bo do 2013 roku wymagania względem agenta nieruchomości regulowała ustawa o obrocie nieruchomościami. Niezbędne było posiadanie odpowiedniej licencji. Jednak uległa ona deregulacji i obecnie pośrednik musi mieć jedynie ubezpieczenie OC. Pomimo tego, że nie ma formalnych wymagań co do wykształcenia agenta nieruchomości w tej kwestii kładzie się szczególny nacisk na dokształcanie. Jest wiele szkoleń, certyfikatów, które poszerzają horyzonty, a tym samym nadają dodatkowych uprawnień. Pośrednicy mogą pracować w biurach nieruchomości lub na własny rachunek, prowadząc działalność. 

Na czym polega jego praca?

Agent nieruchomości jest pośrednim ogniwem pomiędzy sprzedającym mieszkanie, a kupującym. Obrót lokalami, działkami jest bardzo skomplikowaną kwestią, która wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia czasu. Jeśli czujemy się na siłach możemy zająć się tym osobiście. Natomiast wyręczyć w tym może nas wybrany agent nieruchomości. Zadba o przygotowanie oferty, jej publikacje, umówi spotkania z potencjalnymi zainteresowanymi, a także dopilnuje wszelkich formalności. Tutaj nie chodzi jedynie o poświęcony czas i chęci, ale także o posiadaną wiedzę. Dobry pośrednik posiada zarówno wiedzę ekonomiczną, prawniczą, handlową, marketingową a także umie rozmawiać z ludźmi, a także się negocjować. Wszystko to przekłada się na efektywność jego pracy. Dlatego tak ważny jest ciągły samorozwój w tej kwestii.

Jak wybrać agenta nieruchomości?

Dobry agent nieruchomości to już połowa naszego sukcesu. To nasz reprezentant oraz prawa ręka w kwestii sprzedaży, kupna lub wynajmu lokalu. Darzymy go ogromnym zaufaniem, a także wiążemy z nim nadzieję na zrealizowanie wyznaczonego przez nas przedsięwzięcia. Jak jednak wybrać właściwą osobę? Najważniejsze jest solidne przygotowanie do takiej decyzji. Musimy się dowiedzieć gdzie taka osoba pracuje, za co odpowiada, jakie ma doświadczenie. Co prawda nie jest wymagane konkretne wykształcenie, ale jednak ukończone kursy, zdobyte certyfikaty są bardzo ważne. Mogą one dobrze rokować i udowadniać, że mamy do czynienia z osobą ambitną. Warto również poczytać opinie klientów na temat danych usług, świadczonych przez konkretną osobę. Każda sugestia może nam się przydać.