Sytuacja pandemiczna zdecydowanie daje się nam wszystkim we znaki. Nie tylko musieliśmy znacznie zmienić swoje dotychczasowe nawyki czy sposób pracy i nauki, ale również dostosować się do panujących obostrzeń. Jednym z tych, które wciąż obowiązuje, jest noszenie maseczek w niemalże każdym miejscu poza własnym domem. Wymagane są one zarówno na świeżym powietrzu, z wyłączeniem różnego rodzaju parków i ogrodów, a także lasów, oraz w pomieszczeniach zamkniętych, między innymi sklepach spożywczych czy bankach. Warto zatem zadbać o to, żeby wybrać taki jej model, który będzie przede wszystkim wygodny w użytkowaniu, ale przy tym będzie stanowił odpowiednią ochronę przed drobnoustrojami. Przedstawiamy więc krótką charakterystykę trzech różnych rodzajów maseczek ochronnych.
Maseczki chirurgiczne
Wśród wszystkich możliwości zasłaniania ust i nosa jedną z najczęściej wybieranych opcji są jednorazowe maseczki chirurgiczne. Pełnią one funkcję swoistej bariery, która chroni błony śluzowe przed drobnoustrojami oraz zanieczyszczeniami. Chociaż ze względu na swoją charakterystykę chronią wyłącznie przed większymi cząsteczkami, to są skutecznym rozwiązaniem na aerozole, w których mogą znajdować się wirusy. Dlatego właśnie tak ważne przy ich wyborze jest zwrócenie uwagi na posiadane przez nie filtry, które oczywiście znajdują swoje odbicie w efektywności ochrony. Ich standardy są określone w europejskiej normie EN14683 i na tej podstawie wyróżniamy trzy rodzaje maseczek chirurgicznych: typ I o skuteczności filtracji ≥ 95 oraz typ II i IIR o tej samej skuteczności > 99. Warto również pamiętać o tym, żeby postawić na modele z noskiem, dzięki któremu można dopasować je do kształtu twarzy.
Półmaski filtrujące
Półmaski filtrujące są tym rodzajem maseczek, które najprawdopodobniej kojarzą wszyscy mieszkańcy Krakowa. Są to bowiem te modele, które mają na celu zatrzymanie zawieszonych w powietrzu pyłów i są powszechnie nazywane antysmogowymi. Okazuje się jednak, że są równie skuteczne w przypadku aerozoli. Podczas ich zakupu należy sprawdzić co najmniej dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest możliwość użytkowania, ponieważ niewiele osób wie, że wśród nich są nie tylko modele wielorazowe, ale także jednorazowe. Są one kolejno oznaczone literami „R” oraz „NR”. Drugim kryterium powinna być skuteczność filtrowania, której standardy zawiera norma PN-EN 149. Na jej podstawie wyróżnia się trzy typy – FFP1 o słabej ochronie, FFP2 o średniej ochronie oraz FFP3 o dużej ochronie. Dobrze jest zatem podczas dokonywania wyboru dokładnie sprawdzać wszelkie oznaczenia.
Maseczki materiałowe
Ostatnią z możliwości, którą posiadamy w przypadku poszukiwania maseczek ochronnych, są te wykonane z materiału. Są one chętnie wybierane przede wszystkim dlatego, że można je wykonać nawet samemu. Oznacza to jednak, że nie ma badań potwierdzających ich rzeczywistą skuteczność oraz brakuje standardów, które określałyby ich charakterystykę. Właśnie z tego powodu niezwykle ważne jest, żeby kierować się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Według nich maseczki tego rodzaju powinny składać się z trzech warstw o różnych właściwościach:
- wewnętrznej – wykonanej z materiału łatwo wchłaniającego wilgoć, na przykład bawełny,
- środkowej – pełniącej funkcję filtra, wykonanej przykładowo z tkaniny polipropylenowej,
- zewnętrznej – ograniczającej przenikanie wilgoci, wykonanej chociażby z poliestru czy jego mieszanki z bawełną.
Dzięki temu będziemy mieli pewność, że skutecznie chronimy siebie i ludzi w swoim otoczeniu, a to jest najważniejsze.