Po co powstały spółki i komu mają służyć?

Po co powstały spółki i komu mają służyć?

Spółka do obecnie jedna z najkorzystniejszych form prowadzenia firmy, jaka istnieje w Polsce. Powodów, dla których lepiej założyć spółkę niż klasyczną działalność gospodarczą jest wiele, a najważniejszym z nich są stawki podatkowe. Po przekroczeniu 85 tys. przychodu nie trzeba płacić 36% podatku, a 15%. Spółka to także ochrona prywatnego majątku przed ewentualnym zajęciem, jeśli firma popadłaby w długi. Spółki umożliwiają także prowadzenie przekrętów zgodnie z literą prawa.

Opodatkowanie w spółkach

W przypadku działalności gospodarczej jedna osoba fizyczna może mieć tylko jedną działalność gospodarczą, co nie pozwala wyprowadzać z firmy zysków w formie kosztów na siostrzane podmioty. Działanie takie możliwe jest już w przypadku spółek, których możemy mieć kilka, posiadając nad nimi pełną kontrolę. Spółki umożliwiają również możliwość prowadzenia optymalizacji podatku VAT. Oczywiście tworzenie karuzeli vatowskiej nie jest już praktycznie możliwe, lecz jeśli jest wykonywane w sposób umiejętny, to możliwe. Wystarczy, że spółkę do zarządzania pozostałymi. Spółka zapewnia np.: obsługę prawną, księgową, administracyjną czy doradczą. W tan sposób kumulują dużą część przychodu wszystkich obsługiwanych spółek do jednej. Spółki korzystające z usług głównej spółki poważnie uszczuplają kwotę do opodatkowania, robiąc to zgodnie z prawem. Zamiast płacić podatek, pieniądze przelewane są na konto spółki matki. Zamiast oddawać pieniądze do Państwa, to wszystko pozostaje w rodzinie. W przypadku działalności gospodarczej nie jest już to możliwe. Spółki są podmiotami, które zostały powołane do życia, aby unikać uczciwego opodatkowania. Wiele klasycznych przekrętów Internetowych polegających na wyłudzeniu pieniędzy lub towaru, nie byłoby możliwe, gdyby nie spółki.

Oszustwa podatkowe spółek

Twórcy takich przekrętów nie ponoszą przeważnie żadnej odpowiedzialności za swoje czyny. Mechanizm takich przekrętów jest bardzo prosty. Zakładamy spółkę z minimalnym kapitałem i pozbywamy się prywatnego majątku, zapisując go na osoby trzecie. Następnie sprzedajemy na allegro towar, który nie istnieje z zastrzeżeniem, że wysyłka następuje po zaksięgowaniu środków na koncie sprzedającego. Po otrzymaniu pieniędzy kontakt z kupującym się urywa. Kupujący może zgłosić do prokuratury zaistniałą sytuację, lecz z reguły prokuratury umarzają takie postępowanie z racji na fakt, iż doszło do zawarcia transakcji biznesowej pomiędzy np.: spółką a spółką. Pozostaje oczywiście sąd cywilny, który wymaga przez pokrzywdzonego dokonania opłat w zależności od wielkości roszczenia, a do tego skorzystania z usług prawnych co jest dodatkowym kosztem. Jeśli dochodzi do takiego procesu, to zazwyczaj sądy zasądzają zwrot wpłaconej kwoty na konto pokrzywdzonego. Następnie oszust stawia spółkę w stan likwidacji. Aby nie być posądzonym o celowo wyłudzenie, oszust zwraca 5% kwoty, wykazując, że nie chciał nikogo oszukać i oddaje ile może. Oszukany człowiek może dochodzić reszty zwrotu ze sprzedaży majątku spółki, który przeważnie nie istnieje. Oszustwo polega na tym, że dochodzi do stwierdzenia, że nie ma już z czego zaspakajać roszczeń wierzycieli. Na koniec dochodzi do stwierdzenia, że brak jest prywatnego majątku. Po upływie odpowiedniego okresu długi takie ulegają umorzeniu. Oszust nie ponosi odpowiedzialności karnej ani żadnej. Zasady, według jakich funkcjonują, spółki są niekorzystne dla gospodarki, a bardzo korzystne dla przedsiębiorców.

Dodaj komentarz