Presja w życiu – motywuje czy szkodzi?

Presja w życiu – motywuje czy szkodzi?

Presja w życiu towarzyszy każdemu człowiekowi. Codzienność oraz dynamika zmian jak zachodzi w życiu człowieka na wielu płaszczyznach, zaczyna budować w człowieku presję. Presja ze strony czy to rodziny, czy pracodawcy na osiąganie coraz lepszych wyników sprawia, że człowiek, zamiast odczuwać motywację do działań, to czuje się coraz gorzej. Niemożność spełnienia oczekiwań, jakie ktoś ma w stosunku do naszej osoby, powodują, że człowiek zaczyna się cofać i przestaje rozwijać. Każdy człowiek rozwija się w swoim tempie, a przyśpieszenie pewnych procesów nie jest możliwe.

Życie pod presją

Presja w życiu od zawsze towarzyszy każdemu bez znaczenia na wiek. W przypadku dzieci presja wywierana jest przez rówieśników, jak i otoczenie, która ma sprawić, że dziecko będzie lepsze od swoich rówieśników. Wywieranie presji na człowieka jest swego rodzaju wyścigiem szczurów, który ma na celu motywowanie człowieka do osiągania coraz wyższych celów. Presja jest czymś, co niszczy człowieka od środka i sprawia, że jego psychika nie funkcjonuje w taki sposób, jak powinna. Wywieranie presji wynika głównie z faktu sugerowania się tym, jak żyją i co osiągają inni ludzie. Nikt nie chce, aby ich dzieci umiały mniej od dzieci sąsiadów czy znajomych. We współczesnym świecie nikt nie chce pozostać w tyle, a chce być na samym przodzie. Wszystko tak naprawdę wynika z faktu, że niektórzy ludzie nie potrafią być sobą i nie wiedzą, co znaczy być indywidualistą. Dlatego też w Polsce nadal tak wiele osób ma problem z ukształtowaniem swojego życia w stabilny sposób. Młodzi ludzi kształtowani są przez swoich rodziców, jak i otoczenie według metod wywodzących się z poprzedniego systemu. Wychowanie wynikające z tamtego systemu, jak i metody nauczania jest kontynuowanie w czasach współczesnych, które diametralne się różnią. Wmawianie dzieciom oraz młodzieży, że jak nie będą się uczyć, to będą kopać rowy lub pracować w sklepie na kasie doprowadza do sytuacji, w której brakuje rąk do pracy w wielu dziedzinach gospodarczych.

Presja rodziców

W Polsce doszło do sytuacji, w której mamy coraz więcej osób z tytułem magistra, które nie mogą znaleźć pracy w zawodzie, ponieważ rynek nie nadąża z tworzeniem nowych miejsc pracy w danym zawodzie. Wielu rodziców, którzy nie osiągnęli w życiu tego, co chcieli osiągnąć, przenoszą swoje niespełnione ambicje na swoje dzieci, wywierając na nich presję, że powinni być lekarzami czy prawnikami. Powinni zrobić wszystko, aby do tego doszło, ponieważ ich przyszłość i dobrobyt zależą właśnie od tego. Czasami to, co robią młodzi ludzie w życiu, nie jest ich marzeniem, pragnieniem, a spełnieniem marzeń rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci żyły na lepszym poziomie niż oni sami.

Skutki długotrwałego stresu

Presja w życiu popycha młodych ludzi do niebezpiecznych używek, które stają się dla nich odskocznią od trudnej rzeczywistości. Duża presja i brak możliwości bycia sobą doprowadza człowieka do sytuacji, w której nic już go nie cieszy i nic nie motywuje do dalszego działania. Wypalenie takich osób jest dosyć częste i może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych. Presja w życiu po dłuższym czasie zaczyna szkodzić człowiekowi i sprawia, że staje się nieszczęśliwy. Ciągła pogoń za doskonałością wpływa negatywnie na umysł człowieka, który przestaje cieszyć się tym, co ma i tym, co do tej pory osiągnął, a zaczyna się martwić tym, czego nie może osiągnąć mimo wielu wysiłkom. Presja wynikająca z wymagań, jakie ktoś ma w stosunku do naszej osoby, potrafi niekiedy popchnąć nad do czynów, które są np.: niezgodne z prawem. Presja jest czymś, co sprawia, że człowiek przestaje być sobą, a zaczyna na siłę być kimś innym. Wchodzenie w nieswoją skórę od zawsze doprowadzało ludzi do sytuacji, w których mówili dość i zmieniali swoje życie.

Dodaj komentarz