Samochód zastępczy – najczęściej zadawane pytania

Samochód zastępczy – najczęściej zadawane pytania

Posiadanie samochodu ma wiele zalet, między innymi jest dużym udogodnieniem w życiu codziennym, a także sprawia, że czerpiemy przyjemność z samej jazdy. Niestety samochód oprócz pozytywów posiada i negatywy, którymi są zagrożenia jakie stwarza na drodze. W wyniku wypadku drogowego samochód zazwyczaj nie nadaję się do jazdy a jedynie do naprawy. Osoby, które codziennie poruszają się samochodem, który jest dla nich niezbędny do codziennego funkcjonowania, nie mogą pozwolić sobie na brak samochodu np. ze względu na naprawę powypadkową. W takich przypadkach wymagane jest auto zastępcze. Jakie warunki trzeba spełniać by dostać samochód zastępczy? Czy ubezpieczyciel może odmówić udostępnienia auta zastępczego?  Na jaki okres można wynająć samochód? To są najczęściej zadawane pytania, a odpowiedzi na nie zostały opisane poniżej.

W jakich okolicznościach przysługuje auto zastępcze

Jeżeli uszkodzony samochód, który jest naszym jedynym do wykorzystania i nie posiadamy innego wolnego, wtedy przysługuje nam samochód zastępczy. Nawet jeśli posiadamy drugi samochód, ale ma inne przeznaczenie np. jest to samochód dostawczy, ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu kosztów za wynajmowany pojazd.

Okres na jaki można wynająć samochód zastępczy

Samochód zastępczy przysługuje na czas naprawy, natomiast w przypadku szkody całkowitej możemy wynajmować samochód do czasu nabycia nowego pojazdu. Oczywiście należy jak najszybciej sfinalizować kupno nowego samochodu, gdyż samochód zastępczy jak sama nazwa wskazuje ma zastępować i wspomagać użytkowników, w czasie, kiedy nasz pojazd jest uszkodzony.

Zastępcze auto – jakie wybrać?

Auto zastępcze powinno być tej samej klasy lub co najmniej zbliżone do naszego, które uległo zniszczeniu. Wtedy ubezpieczyciel pokryje koszty najmu. Przed podjęciem wynajmu warto skontaktować się z zakładem ubezpieczeń sprawcy i dowiedzieć się jakie są stawki obowiązujące na danym regionie.

Ubezpieczyciel może odmówić auta zastępczego

Zdarzają się sytuacje, kiedy firmy ubezpieczeniowe odmawiają zwrotu kosztów za wynajem z tytułu OC sprawcy. Najczęściej dzieje się tak, gdy poniesione koszty za wynajem pojazdu są bezcelowe oraz nieuzasadnione finansowo. Przykładem może być drugi samochód, który poszkodowany posiada i może je wykorzystać, w takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa może odmówić przyznania samochodu zastępczego.