Zmiany algorytmów Google – nikt nie wie, czego dotyczą, a wszyscy o nich piszą

Zmiany algorytmów Google – nikt nie wie, czego dotyczą, a wszyscy o nich piszą

W sieci można trafić, na wiele artykułów, które jak wskazują tytuły, opisują zmiany w algorytmach Google. Zagłębiając się w tekst, można zauważyć, że każdy z nich pozbawiony jest konkretów. Pisze się dużo o spadkach lub wzrostach pozycji, rankingach czy jakości treści, a nie wskazuje, czego konkretnie dotyczy zmiana. Nie wiadomo jakie elementy z treści Google będzie brał pod uwagę oraz jakie linki będą najlepsze po zmianie. Sporo agencji SEO pisze o zmianach, lecz tak naprawdę nie ma pojęcia, jakie zmiany zaszły. To, jakie zaszły zmiany w Google, nie wie nikt i nigdy się nie dowie, ponieważ ujawnianie takich informacji przez Google doprowadziłoby do obniżania zysków firmy, która utrzymuje się z reklam sponsorowanych Adwords.

Algorytm Google

Pisanie o czymś, o czym nie wiem się nic, ponieważ nie ma możliwości pozyskania takich informacji, jest nieprofesjonalne i pokazuje, jak bardzo niektóre agencje chcą uchodzić za ekspertów w swojej dziedzinie. To, co zmieni w pozycjonowaniu konkretna zmiana algorytmów, jest i zawsze będzie tajemnicą. Specjaliści SEO mogą jedynie się domyślać, jak zmiana wpłynie na pozycje stron, którymi się zajmują. Google nigdy nie ujawniło informacji, jak działa algorytm i co zrobić, aby w 100% dopasować stronę do jego wymogów. Cały czas padają ogólniki, a nie konkrety, które wiele by zmieniły w całej branży. Większość artykułów na temat zmiany algorytmów nie przedstawia nic merytorycznego. Po każdej zmianie cześć stron wchodzi do TOP10, a część spada, co jest normalne. Jest to naturalna selekcja, która ma dać każdemu szanse na zawitanie do TOP10.
Treści, jakie pojawiają się na blogach agencji interaktywnych, na temat zmian algorytmów padają stwierdzenia, że zmiany były głębokie, dotyczyły zmian rdzenia i miały wpływ na pozycje w Google. Nie możemy się jednak z nich dowiedzieć, dlaczego spadają pozycje i co konkretnie miała na to wpływ. Wiemy tylko, że spadło, ale nie wiemy dlaczego.

Spadek pozycji w rankingu

Niestety cześć agencji SEO nie prowadzi żadnych testów i nie próbuje się nawet domyślać, co ma wpływ na spadek pozycji w rankingach. Co widać po wpisać jakie pojawiają się na ich blogach firmowych. W pozycjonowaniu stron www testy są czymś bez czego, nie da się funkcjonować w tej branży. Dobry specjalista SEO analizuje działania, jakie wykonał, a po spadkach pozycji dokonuje ich korekty lub całkowitej zmiany i czeka na efekty wprowadzonych zmian. Jeśli np.: po spadkach pozycji została wyłączona część linków, a pozycje wróciły, to jest to jakieś spostrzeżenie, o którym można napisać w takim artykule, powołując się na swój test. To jak Google ustala pozycje w wyszukiwarce, jest tajemnicą, której zapewne nigdy nie zdradzi. Pozycjonowanie stało się dziedziną opartą na analizie działań, jakie się prowadzi oraz tych, które były przeprowadzane wcześniej. Brak takiej analizy jest pracą na oślep, która nie będzie przynosić zakładanych efektów. Pozycjonowanie na zasadzie dodawania linków w dowolnej ilości, bez obserwacji jak zachowuje się strony przy kilku lub kilkuset linkach, jest błędem. Nieprowadzenie testów czy analiz doprowadza do publikowania na blogach firmowych treści, które są kompletnie pozbawione logiki. Wpisy takie są jedynie zapychaczami mającymi generować bezwartościowy ruch na stronie firmowej.

Dodaj komentarz