Zobacz, jak najlepiej poznać kulturę i tradycję Małopolski!

Nowy rok to idealny czas na zaplanowanie wyjazdów, które pozwolą nam odpocząć od miejskiego zgiełku. Aktualnie panująca sytuacja na całym świecie sprawia, że niezwykle trudno jest wybrać się poza granice naszego kraju. Na szczęście Polska ma do zaoferowania wiele atrakcji, które zachwycą nawet najbardziej wymagających podróżników. Warto poświęcić ten czas na zgłębianie naszej kultury i tradycji. W okresie zimowym największą popularnością cieszą się górskie klimaty, które wprowadzają jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Śnieg, nastrojowe karczmy i przepiękne widoki to tylko niektóre z przesłanek, dla których tak chętnie decydujemy się polskie góry. Jednym z regionów, który może pochwalić się malowniczymi krajobrazami i wieloma atrakcjami jest Małopolska. Każdego roku odwiedza ją rzesza turystów, którzy decydują się tu przyjechać by zresetować swój umysł. Świetnie odnajdą się tu zarówno osoby młode, jak i dorosłe. Mnogość form spędzania czasu przyciąga miłośników kultury, natury czy dobrego jedzenia. Co warto zobaczyć w Małopolsce? Jednym z najlepszych sposobów, aby poznać ją od podszewki są szlaki tematyczne. Pozwalają one przejść przez rozmaite punkty historyczne czy kulturowe. Z uwagi na ich sporą liczbę, planując wyjazd warto zastanowić na czym najbardziej nam zależy, aby niczego nie pominąć. Poniżej znajdziesz trzy propozycje szlaków tematycznych.

Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO jest najbardziej rozpowszechnionym spisem wszystkich najbardziej monumentalnych, ciekawych i zadziwiających miejsc czy obiektów. Z tego powodu, warto bliżej przyjrzeć się co takiego fascynującego mają do zaoferowania te znajdujące się w Polsce. Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO cieszy się ogromną popularnością, a każdego roku decyduje się nią podążać liczna rzesza turystów. Unikalna charakterystyka zabytków, obszarów czy krajobrazów robi niemałe wrażenie, które nieustannie zachwyca. W regionie Małopolski możemy na własne oczy zobaczyć ponadprzeciętne dzieła, które wykonane są zarówno przez człowieka, jak i samą naturę. Jednak warto zaznaczyć, że jest to szlak, który dedykowany jest osobom poruszającym się samochodem, ponieważ rozciąga się na ponad 300 kilometrów. Co warto zobaczyć w Małopolsce? Punkty, które są na nim zlokalizowane to między innymi Stare Miasto w Krakowie czy Kopalnia Soli w Wieliczce.

Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki to kolejna trasa, której warto się bliżej przyjrzeć. Swoim urokiem przyciąga zarówno miłośników górskich wycieczek, jak i amatorów, którzy po raz pierwszy decydują się na taką formę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy robią niesamowite wrażenie, a to za sprawą tego, że nie są naruszone przez ludzką ingerencję. Otoczenie niczym niezmąconej natury pozwala odpocząć od hałaśliwego zgiełku miasta i aktywnie spędzić czas. Jest on najdłuższym szlakiem, który spotkamy w polskich górach, ponieważ liczy aż 500 kilometrów. Decydując się na jego przejście oczywiście możemy wybrać o wiele mniejszy odcinek, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych możliwości. To, co warto wyraźnie zaznaczyć to fakt, że Główny Szlak Beskidzki nie jest tak trudny pod względem technicznym jak na przykład trasy w samych Tatrach. Z tego powodu, nie musimy martwić się o to, że nie damy rady czy będziemy musieli włożyć w to dużo wysiłku. To zdecydowanie wycieczka, która nie wymaga od nas jakiegoś specjalnego przygotowania. 

Małopolska Trasa Smakoszy

Co warto zobaczyć w Małopolsce? Oczywiście oprócz nieziemskich tras pośród jedynych w swoim rodzaju zabytków i cudów natury, możemy postawić na poznawanie regionu od kuchni. To punkt podróży, którego nie powinno zabraknąć na naszej liście. Jeśli jesteś smakoszem, który stawia na tradycyjne, polskie dania, warto pójść śladami Małopolskiej Trasy Smakoszy. W tym momencie w jej składzie znajdziemy 42 karczmy, z czego każda z nich jest wyróżniona certyfikatem „Regionalnej Karczmy Małopolski”. Z pewnością nie jest nam obce przyznawanie gwiazdek, tak jak ma to miejsce wśród wielu punktów gastronomicznych. Tutaj również są one przyznawane. Recenzenci biorą pod uwagę między innymi ogólny wystrój lokalu czy kartę oferowanych dań. Oczywiście wszystko to powinno nawiązywać do tutejszych tradycji.