Zwiększanie liczby uczestników mistrzostw świata w piłce nożnej, a jakość rozgrywek

Zwiększanie liczby uczestników mistrzostw świata w piłce nożnej, a jakość rozgrywek

W 2018 roku w mistrzostwach świata grają 32 reprezentacje narodowe. W 2026 roku liczna drużyn na wzrosnąć do 48 co będzie oznaczać, że będzie więcej wolnych miejsc niż dotychczas. Określona liczba drużyn, które mogą grać na mistrzostwach świata, miała na celu stworzenie widowiska przez najmocniejsze w danym momencie drużyny na świecie. W eliminacjach o tym, czy ktoś zagra, czy nie zagra w mistrzostwach, bardzo często decydowała różnica zdobytych bramek czy punktów. Piękno mistrzostw świata polega głównie na rywalizacji najlepszych reprezentacji z całego świata. Im mniej drużyn tym na wyższym poziomie rywalizacja, ponieważ mogą grać tylko najlepsi z najlepszych. Zwiększanie liczby uczestników mundialu do 48 reprezentacji jest odbieraniem rangi imprezie.

Prestiż Mistrzostw Świata

Reprezentacje, które nie reprezentują odpowiednio wysokiego poziomu, ponoszą wysokie porażki, pokazując, że nie ma dla nich miejsca na takiej imprezie jak mistrzostwa świata. Zwiększenie liczby uczestników przyszłych jest głównie zabiegiem marketingowym, który ma zachęcić kolejne kraje do promowani piłki nożnej. Już dzisiaj nie ma praktycznie kandydatów do organizacji mistrzostw świat w piłce nożnej z racji na koszty, jakie trzeba ponieść na budowę stadionów czy infrastruktury. Mieszkańcy państw, które nie kwalifikują się do mundialu, nie często decydują się na wyjazd na mundial czy na oglądanie go przed telewizorem. Być może dlatego, aby promować piłkę nożną w każdym zakątku świata, a nie tylko w najbardziej rozwiniętych państwach globu. W mistrzostwach świata od lat grają praktycznie te same Państwa i dzielą się między sobą trofeami.

Rozgrywki Ligii Mistrzów

Podobnie jest np.: w rozgrywkach klubowych typu liga mistrzów. Od lat rozgrywki prowadzone są między tymi samymi klubami, które dysponują największymi budżetami. Zwiększenie liczby uczestników mistrzostw świta może doprowadzić do sytuacji, w której uczestnikami będą zespoły bardzo słabe i z racji na swój poziom szybko zakończą swoje rozgrywki. Ranga ligi mistrzów polega na tym, że grają najlepsi z najlepszych, co chętnie jest oglądane przez ludzi. W przypadku mistrzostw świata duża liczba drużyn, że większość meczów będzie nieciekawa i na bardzo niskim poziomie, co może wywołać odwrotny skutek. Nie będzie padało wiele bramek, a najlepsze drużyny będą wygrywały dużą różnicą goli. Widowiska takie staną się nieatrakcyjne dla wielu ludzi, którzy niecierpliwie czekają na kolejny mundial.

Zwiększenie liczby uczestników mundialu w 2026 roku pokazuje, że piłka nożna nie jest już tak popularna, jak kilkanaście lat temu. Dominacja tych samych reprezentacji czy klubów sprawia, że grono kibiców, którzy kupują bilety na mecze lub oglądają je w telewizji, jest ściśle określona, a to nie pozwala na tak szybki rozwój, jak zakładano. Coraz wyższe koszty organizacji mundiali sprawia, że w krajach, w których piłka nożna nie jest popularna, a reprezentacja nie odnosi sukcesów, zainteresowanie organizacją jest praktycznie żadne. Jeśli będzie możliwość zagrania słabszych drużyn z państw, które gospodarczo stoją na dobrym poziomie, to może być szanse, że postanowią zorganizować mundial u siebie. Zwiększając popularność piłki nożnej w krajach, które do tej pory nie miały szans na uczestnictwo w tak wielkiej imprezie piłkarskiej, przyciąga się nowych kibiców.

Dodaj komentarz